Mladí vpřed, aneb úspěšná dvojice Adéla a Matěj.

Představte se ve stručnosti čtenářům, kteří vás neznají.

ahoj, jmenuji se Adéla a je mi 17 let. Jsem už třetím rokem na střední průmyslové škole Josefa Gočára, studuji obor architektura a interiérový design. Před softem jsem 9 let dělala atletiku, ale přestala mě bavit. Potřebovala jsem týmový sport a Spectrum mám 5 minut od baráku, takže to byla první jasná volba. Soft hraji myslím tak pátým šestým rokem a je to můj největší koníček.

ahoj, jmenuji se Matěj. Na hřišti mi všichni říkají Mates, je mi 19 let. Letos v září jsem nastoupil na ČVUT a budu studovat obor Stavební inženýrství. Softbal je jednoznačně můj největší koníček, na nic jiného čas není. Softball hraji od třetí třídy, takže deset let. Před softbalem jsem dělal atletiku, ale nic velkého. Rodiče chtěli hlavně, abych se hýbal.

Jak hodnotíte uplynulou sezonu? Jak z pohledu týmového, tak individuálních výkonů?

Adéla: Uplynulou sezónu bych hodnotila 100 % kladně jak za ženy, tak za juniorky. Začala jsem hostovat prvním rokem v ženském týmu Storms a neskutečně jsem si to s nima užila. Co se týče juniorek, tak bych mohla říct jen to, že bych si lepšího týmu přát nemohla. S holkama máme skvělou partu, se kterou jsme dokázaly postoupit do extraligy.

Matěj: Z hlediska individuálních výkonů jsem, dá se říct spokojený. Před sezónou jsem si nastavil malé individuální cíle, které se mi z většiny podařily splnit. Sezóna ohledně týmu má své klady a zápory. Mezi zápory patří výsledky obou týmů. Jak v chlapské tak juniorské sezóně. Ale všechno zlé má v sobě něco dobrého. Ke konci sezóny jsme přišli o dva klíčové hráče a najednou to bylo na nás. Někteří si vybudovali vůdčí schopnosti a vzali otěže týmu do svých rukou. Někteří dostali více herního prostoru, nastáli více startů a ukázali, že se s nimi dá do budoucna počítat. Ale především co hodnotím nejlépe je, že jsme si vnitřně dokázali, že dokážeme hrát dobře a podat týmový výkon bez klíčových hráčů. Do dalších sezón doufám, že vrátíme Spectrum na vrchol tabulky a budeme bojovat o medaile.

Jaký zápas nebo situace byl pro vás v této sezoně nejtěžší a co byl naopak TOP moment sezony?

A: Nejtěžším momentem této sezóny byl začátek finálového zápasu, kde jsme prohrávaly s Kotlářkou 6:1, v páté směně jsme ale vedení přebraly my, a to se stává nejlepším momentem. Těsně jsme porazily Kotlářku a vybojovaly si postup do extraligy.

M: Nejhůře bylo po prvním víkendu nadstavby B, kdy jsme měli po víkendu bilanci 1:3 s odřenýma ušima, což bylo pod naše očekávání. Top moment sezóny byla pro mě asi Czech Challenge, bylo fajn hrát první zápasy za reprezentaci.

Věnujete se softballu i mimo hřiště, bavíte se o výkonech, trénujete spolu i nad rámec?

A: Občas si spolu jdeme do parku zaházet nebo na hřiště zapálit, ale nic extra. O výkonech se docela bavíme. Třeba o statistikách (smích), nechci se chlubit jo, ale mám lepší statistiku BA (0.300 vs 0.280 pozn. autora) v ženách než on v chlapech.

M: Určitě ano, hodnotíme vzájemně odehrané víkendy, jak se nám dařilo a tak. Občas spolu trénujeme, ale když máme čas jeden na druhého tak se ho snažíme strávit spíš někde jinde než na hřišti.

Jak se v současné době připravujete na novou sezonu a jaké máte cíle do sezony 2021? Máte od trenérů individuální plány na co se zaměřit, nebo každý tzv. volný styl?

A: Poslední dobou mě začalo bavit běhání, a když v současné situaci nemůžeme jít trénovat normálně na hřiště, je to to nejlepší, co můžu dělat. Největším cílem pro sezónu 2021 je, že se udržím v reprezentačním výběru. Až se bude moct jít trénovat, moc dobře vím na co se zaměřit.

M: Od trenérů máme vzkázáno dělat, co se dá. Takže určitě nějaké běhání posilováni s vlastní vahou apod. Do konce listopadu má přijít tréninkový plán od reprezentace, kterému se přizpůsobím. Cíl do sezóny 2021 je určitě být lepší než v poslední sezóně, postoupit do playoff a tam se uvidí.

Jaké jsou podle vás největší rozdíly mezi ženským a mužským softballem?

A: Největším rozdílem je asi rychlost. Chlapi mají holt větší sílu no. V ženách je to spíš o taktice.

M: Taktika versus síla. Asi se oba shodneme, že v mužských kategoriích to prostě lítá rychleji. U žen je to souboj taktiky a provedení. Oboje má své kouzlo. Taky herní doba (smích).

Oba jste strávili spoustu víkendů na hřišti, jak vypínáte od softballu a čím trávíte volný čas?

M: doposud jsme se snažili jet alespoň jednou za rok navštívit nějaké město nebo něco pěkného v cizině, což letos bohužel nevyšlo. Taky rádi trávíme čas s partou, která vznikla z juniorských týmů Spectra.

A:  Souhlasím, nemám, co dodat.

Mini dotazník na závěr:

Adéla

 • Pojmenuj svého trenéra dle filmové postavy: Josef Duda – James Bond
  Vojta Albrecht- Jimmy Dugan z filmu A league of their own
 • Oblíbený film: Zelená míle, Vykoupení z věznice Shawshank, Nedotknutelní
 • Oblíbená zpěvák: nemám oblíbeného zpěváka
 • Oblíbené jídlo: špagety se sýrem a s kečupem <3
 • Filmová postava: Ted Mosby, Joey Tribbiani, Peter Parker (Tom Holland)
 • Oblíbenec na sociálních sítích: stibrovicnikolka debilnizpravy
 • Léto nebo zima: mám ráda oboje
 • Sparta nebo Slavia: Matěj fandí Slavii, takže já taky
Matěj

 • Pojmenuj svého trenéra dle filmové postavy: Eda – Vin Diesel
  Olak – Profesor ze seriálu Money Heist
 • Oblíbený film: Rychle a Zběsile Tokyo Drift
 • Oblíbená zpěvák: Travis Scott, Juice WRLD, AC/DC
 • Oblíbené jídlo: guláš z hovězího
 • Filmová postava: Iron Man, jeho mindset a je prostě cool
 • Oblíbenec na sociálních sítích: asi instagram MLB
 • Léto nebo zima: léto
 • Sparta nebo Slavia: Slavia jednoznačně!

Společné poselství čtenářům:

Všem, kdo dočetli až sem, děkujeme a těšíme se na vaši podporu na hřišti při zápasech. Před plnou tribunou se hraje skvěle!

Na Instagramu nás najdete jako ada_longi nebo matejrysavy_