Tomáš Klein: Je změna být mezi třemi nejstaršími reprezentanty.

Tomáši, spolu s Davidem Mertlem jste zamířili na hostování do Havlíčkova Brodu, softballovou veřejností byl přestup kritizován. David se již vyjádřil prostřednictvím rozhovoru. Chceš k hostování ještě něco doplnit z tvého pohledu?
Ani moc ne, ale jak bylo řečeno dříve. Přes trenéry se nabídka dostala k nám a my se rozhodli ji po zbytek sezony přijmout s určitou klauzulí o hostování, které byla, že v případě bojů o sestup se nehledě na situaci vrátíme do Spectra. Kluci měli mírně „nahráno“ ze základní části a když se jim první víkend nepovedl tak je to semklo a jako hráče posunulo zase o level výše a to v tom, že tam nebyl nikdo z těch starších kdo by je „potahal“ a vyhráli si to bez starších. To byl také jeden z důvodů proč jsme nabídku z Brodu přijali. V tomto ohledu to byl správný krok pro budoucí vývoj našeho týmu.

Ve týmu probíhá generační obměna, rozhodně je na čem pracovat, ale v čem jsi viděl v letošní sezoně největší zlepšení?
Tak jak jsem řekl v předchozí otázce, že si kluci individuálně začali sami věřit, že i oni mohou být tím klíčový faktorem, který může otočit nepříznivý vývoj zápasu. Pak, že když byla nějaká docházková problematika během roku, tak dostali trochu přes prsty a výrazně se to zlepšilo co se týkalo přístupu a nasazení.

Na postu kečra si velmi dobře vede Matěj Ryšavý, který je aktuálně v nominaci juniorské reprezentace. Probíráte spolu jednotlivé týmy a pálkaře, předáváš zkušenosti a jak vidíš jeho budoucnost?
K tomu mu také patří velká gratulace a věřím, že je cílevědomí dost na to, aby se dál zlepšoval a posouval. Je skvělé vidět, že Spectrum dokáže znovu dodat nějaké hráče, kteří se do širších a snad i následně užších výběrů dostanou. Zároveň je to vzpruha pro ostatní mladší hráče, že to jde a ta možnost tu je.


Přebral jsi kapitánské povinnosti nejen ve Spectru, ale i v národním týmu. V čem a jak se změnila tvá role?

Od přírody nejsem moc ukecaný člověk, takže největší změna je, že si beru častěji slovo při nějakém skupinovém rozhovoru, ale vždycky chci, aby to mělo hlavu a patu ať už je to nějaká rada nebo jen můj názor. Jinak s čím se nejvíc sžívám a co mi do letošního roku nikdy ani nenapadlo je to že v obou týmech jsem ve skupině tří nejstarších hráčů… To pro někoho jako já, kdo by vždycky zvyklý být v každém týmu jeden z těch nejmladších  velká změna (úsměv).
Říká se, že softball je hra zkušeností, což letos ukázala Czech Lions Series, jak se tým změnil po odchodu zkušených hráčů?
To se samozřejmě říká a je to pravda. Ale když se mám vrátit k sérii s bývalými reprezentanty, byla to skvělá akce, která věřím budě mít spousty dalších ročníků. Pro reprezentaci to byla jediná akce letošního roku, kde jsme hráli pohromadě jako tým ve stejném dresu respektive novém složení. Pro řadu hráčů je potřeba si zvyknou na tu atmosféru, tlak tribun apod., v tom měl tým Lions velkou výhodu. Vždyť třeba 5 kluků z Lions mělo na sobě národní dres dohromady vícekrát než celý náš současný reprezentační tým. Každopádně v týmu je skvělá atmosféra a hlad po úspěchu.

Kromě odchodu hráčů došlo i ke změně trenéra, kdy Tomáš Kusého nahradil Jaroslav Korčák, jaké vidíš rozdíly v kaučingu?

Každý trenér má jiný realizační tým, který má různý pohled na hru jako takovou takže se na to špatně odpovídá po 2 zápasech reprezentace v letošním roce. Ale do tréninku používáme hodně technologických prvků a komunikujeme s americkým trenérem pálky. Věřím, že budeme schopni představy našeho současného vedení naplnit. Minimálně nám k tomu poskytují velmi slušný servis a jak jsem říkal, v týmu je výborná atmosféra a to platí i ve vztahu trenéři-hráči což je podle mě velmi důležité pro úspěch celého týmu.Nejen sezona, ale i zimní příprava je ovlivněna koronavirem, jak aktuálně vypadá tvůj běžný den?

Žádná sláva to není. Ráno vstát dát si snídani, zapnout pracovní notebook (home office pozn. autora), oběd,  práce zhruba do páté odpoledne, pak odcvičit domácí cvičení od reprezentace nebo klubu následuje odpočinek nebo na co mám zrovna náladu, večeře a mezi 22-23 hodinou jít spát.

Do Vánoc zbývá necelý měsíc, jak u vás probíhají přípravy a jak svátky klidu a pohody prožíváš? Jsi ten typický model v podobě rodina, kapr, cukroví, pohádky?

Chaos už začíná, Ježíšek se ptá čím by rodině udělal radost a dostává tipy e-mailem nebo SMS zprávou (smích). Jinak ano, na Vánoce máme kapra a bramborový salát. Spoustu druhu cukroví, kterému se plánuji letos kompletně vyhnout. Dámská část naší rodiny mi to bude muset odpustit (smích).

Máš pro čtenáře nějaký vzkaz? 

Držte se, mějte se hezky a užijte si následující svátky a snad se uvidíme co nejdříve buď v tělocvičně nebo pak venku na hřišti.

Tomáše můžete najít na Instagramu jako Tomasklein19