Dejv Motúz z Cardiffu: studium, baseball i jednosměrky

Dejve, představ se čtenářům.
Ahoj, jmenuji se David Motúz, ale známí na hřišti mi neřeknou jinak než Dejv. Je mi 19 let a letos v září jsem začal studovat Grafickou Komunikaci na University of South Wales v Cardiffu, ve Velké Británii. Kvůli tomuto rozhodnutí jsem musel (doufám, že dočasně) ukončit hraní softballu, který byl velkou součástí mého života přes 9 let. Posledních pár let jsem hrál za juniorskou kategorii.

Na jak dlouho tam jsi a co a koho jsi již poznal?
Celé bakalářské studium je 3 roky, přičemž já se nacházím v polovině prvního roku. Už ale za tu chvíli jsem zde poznal mnoho skvělých lidí. Bydlím společně v bytě s dalšími čtyřmi Brity a tak se společně snažíme vycházet, i když to občas není někdy opravdu lehké. Přiletěl jsem ovšem, ale i se skupinou Čechů, se kterými se společně podporujeme.

Je něco, co tě překvapilo?
Velkým překvapením byla pro mě celková povaha Britů. Než jsem přiletěl, tak jsem slyšel takové “strašáky“ jako že Britové budou sobečtí, sebestřední a arogantní. Opak ale byl pravdou, protože všichni Britové, ať už to jsou přátelé nebo učitelé, v mém okolí jsou společenští, obětaví a celkově hodní.

Jak je to u vás s výukou a opatřeními proti covidu?
Opatření jsou zde podobná jako v České Republice. Jediný rozdíl co bych asi našel tak, že Britové zavedli systém jednosměrných uliček v budovách a obchodech a tak se tedy musí chodit často v kolečkách a už se mi nejednou stalo, že jsem se v uličkách na univerzitě ztratil (smích). I když celkové číslo případů je menší než doma, musí se ve společných prostorách nosit rouška. Jinak výuku máme tři dny v týdny, kde vždy jeden den chodíme přímo do budovy školy a ostatní dva máme online.

Chybí ti Praha, kamarádi, softball?
Celkově mi Česká Republika určitě chybí. Stýská se po celé rodině a přítelkyni, ale i po skupině přátel, které znám ze softballu, protože v posledních letech jsem si vytvořit velmi dobré vztahy mezi juniory a juniorkami. Trochu to ale zlepšuje možnost, že si můžu se všemi zavolat přes internet nebo si třeba můžeme zahrát nějakou hru na počítači.

Již jsi zjišťoval možnosti softballu ve Walesu?
Hned co jsem se dozvěděl, že mi opravdu vyjde studium v Británii, začal jsem zjišťovat jakým způsobem bych mohl dále pokračovat v hraní softballu. Problém ale byl, že v celém Walesu kde studuji, se fastpitch softball nehraje, pouze slowpitch. Našel jsme ale baseballový klub Cardiff Merlins, který jsem kontaktoval na Facebookové stránce. Byl jsem mile překvapen, když mě hned pozvali na takzvaný “try-out“ trénink, kterým jsem prošel. Objevilo se, že klub není pouze složený z Britů, ale má také mnoho zahraničních hráčů jako jsem já (Amerika, Venezuela, Japonsko, Německo). Jsou to ale všechno amatéři a hrají jen pro zábavu. A tak tedy jsme se scházeli každou sobotu (dokud to omezení dovolovalo) na jejich hřišti, což je v podstatě jen louka nedaleko mého ubytování, kde jediná antuka je na nadhazovacím kopci.

Jak trávíš volné chvíle?
Snažím se hýbat co to dá, ale hodně času mi relativně zabere studium a školní projekty. Takže to tedy spíše skončí u domácího tréninku, který tam dobře znám z našich tréninků (úsměv). Když se ale někdy naskytne chvíle, rád chodím k pobřeží, které je tady opravdu moc hezké.

Na co bys pozval cestovatele, případné návštěvy?
Cardiff je známé jako město jen jedné památky a to Cardiffský hrad. Já si ale myslím, že celé centrum je krásné. V historickém centrum je mnoho uliček, které jsou naplněni malými obchodu s úžasnou atmosférou, obzvlášť nyní před Vánocemi. Jinak ale určitě můžu doporučit i Cardiff Bay a Bute Park, kde jsou krásné procházky.

Vzkaz pro ty, kteří váhají vycestovat?
Určitě bych vycestovat doporučil jakmile to půjde a situace ve světě se trošku uklidní. Je to úžasný zážitek přijet do úplně jiné kultury, kde jsou noví lidé. Zkušenosti ze studia a celkově ze života tady už teď vím, že budou k nezaplacení. Zároveň bych chtěl všem poděkovat, že si udělali čas a přečetli si o mé cestě. A pokud byste ji chtěli sledovat tak můžete na Instagramu @davcovacesta nebo na mém osobním @david_motuz.