O nás

Na jaře roku 1989 se uskutečnil první trénink, na který přišlo 53 dětí. Házeli jsme si kriketovými míčky, pálili nohou od stolu a mety byly z koberce. Dlouhé přípravy a mnoho času jsme strávili při nácviku alespoň těch základních pravidel. U zrodu byl Daniel Pasini.

Na podzim roku 1990 vznikl oddíl i v Horních Počernicích, taktéž pod vedením Dana.

5. dubna 1991 proběhl první společný zápas – vítězí oddíl Horních Počernic.

27. dubna 1991 se sehrála odveta – tentokráte vyhrálo družstvo z Čerňáku.

Po těchto zápasech uzrála myšlenka přihlásit se do opravdové soutěže. Jelikož po letních prázdninách nepřišli všichni, došlo ke spojení a oddíl byl pojmenován PS ČERNÝ MOST.

A tak na podzim roku 1991 jsme začali hrát v soutěži organizované Pražským softballovým svazem – Pražský přebor. Vedlo se nám dobře, první porážka přišla až v šestém zápase. po podzimní části jsme byli druzí. Po vynikající jarní části jsme se dokonce probojovali na Mistrovství ČESKÉ REPUBLIKY, a to i přesto, že jsme Pražský přebor hráli prvním rokem. A první medaile byla bronzová.

Na podzim roku 1992 našemu družstvu zaplatila firma SPECTRUM (barvy a laky) nové dresy a tak jsme převzali tento název.

Na Černém Mostě se zájem o softball velmi rozšířil a tak u nás postupně vznikla další družstva. Při zdejší Základní škole vznikly „Sportovní třídy“, jejichž hlavní výhodou byla možnost trénovat také v hodinách TV a brzy po škole. Dvoufázové až třífázové tréninky nesly velmi brzy své ovoce a tak ve vitrínách postupně přibývaly poháry a medaile. V chlapecké kategorii se náš oddíl probojoval ke špičce a dlouhá léta byl takřka nepřekonatelný.

Naši hráči dorostli do dospělé kategorie a probojovali se do nejvyšší soutěže v ČR = Extraliga mužů softballu (jsme čtyřnásobní mistři ČR – 2011, 2012, 2014, 2015 /v roce 2016 vícemistři/ a vítězové Pohárů ČSA 2014, 2015 a 2016, 2018). V Super cupu (mistrovství Evropy klubů) jsme neúspěšnější tým České republiky ( 2017 – 3. místo, 2018 – 5. místo). Rezervní B tým hrál několik sezón 2. ligu mužů (kterou v roce 2012 vyhrál), nyní – po výměně generací – hraje Pražský přebor mužů. Naši junioři hrají Extraligu juniorů a nastupují také v soutěžích dospělých, kde tradičně patříme mezi 4 nejlepší celky (2016: 3. místo, 2018: 2. místo). Juniorky se v roce 2020 probojovali do extraligy juniorek, kterou od roku 2021 hrají. V mládežnických kategoriích nastupujeme v t-ballových, žákovských a kadetských celostátních soutěžích a modrožluté barvy oblékají i ženy v kadetské a ženské soutěži.

V současné době oddíl čítá +/- 250 členů.

Vychovali jsme i řadu reprezentantů v mládežnických kategoriích,

Hráči Spectra jsou pravidelně nedílnou součástí mužské reprezentace. Mezi dlouholeté opory národního týmu patří David Mertl, Tomáš Petr, Tomáš Klein, Michael Bala a další.